A legjobbtesztek.hu számtalan órát tölt kutatással, hogy segítsen Önnek vásárlás során megtalálni a legjobb termékeket. Az itt található összes termék a csapatunk által, függetlenül kerül kiválasztásra. Amennyiben Ön a feltöltött tartalmainkban található linkeken keresztül vásárol, azáltal mi némi jutalékot kereshetünk, így támogatva munkánkat.
A legjobb grillsütők 2024
Egyetlen nyári buli sem lehet teljes frissen grillezett harapnivaló nélkül. Ha ön sem maradna ki a kerti grill élvezetéből, akkor figyelmébe ajánljuk az alábbi, kiváló értékelést kapott modelleket. Használatuk egyszerű és a rajtuk készült étel garantáltan fantasztikus lesz.
Grillsütő-vásárlási útmutató
A grillezés eltér más sütési módoktól, mivel itt száraz hőt alkalmazunk hősugárzás útján. Az elkészült ételnek olyan jellegzetes aromája és íze lesz, amit másképp nem tudnánk elérni – nem csoda hát, hogy a háztartási grillsütők népszerűsége jelentősen megnőtt. Ám mivel rengeteg modell közül lehet választani, feltétlenül érdemes megismernie a grillsütő-típusokat és azok tulajdonságait, mielőtt kinyitja pénztárcáját.
A fő grillsütő-fajták
Ha úgy határozott, hogy saját grillsütőt vesz, a megfelelő modell kiválasztása előtt elsőként azt kell eldönteni, melyik típus felel meg leginkább az ön igényeinek. Az egyes grillsütő-modellek különféle technológiákra alapoznak, amelyek közül mindnek megvannak a maga előnyei és hátrányai.
Faszenes grill
Ez a leghagyományosabb és leggyakoribb típus, ráadásul a megfizethető árkategóriát képviseli. Az ilyen modelleknél faszénnel vagy faszénbrikettel termelődik a szükséges hő. A faszenes grill adja meg az ételnek azt az igazi füstölt ízt, amitől a szabadtéri sütögetés oly különleges tud lenni. További előnye, hogy a faszenes grillsütő könnyen szállítható és faszenet bárhol egyszerűen be lehet szerezni. Így a faszenes grill utazáshoz ideális; az erkélyre viszont nem ajánlott.
A faszenes grillsütőnek több altípusa van:
- A henger alakú grillsütő a legnagyobb fajta, amelynek szögletes háza van henger alakú középrésszel. Több étel süthető rajta, de jóval több faszén is kell hozzá.
- A gömbgrill a legkisebb és leginkább hordozható típus, ami gömbölyded formájáról ismerhető fel. Ezen viszont kevesebb étel süthető és az olcsóbb modellek némelyike nem túl masszív.
- A kamado grill ovális és kerámiából vagy fémből van. Alaposan megrakható faszénnel, így jó a hőtartóképessége, de a sütőfelülete viszonylag kicsi.
Gáz grillsütő
Ahogy azt a neve sugallja, a gázgrill cseppfolyós gázzal (általában propánnal) működik, vagyis nagyon magas hőmérsékletet tud elérni. Előnye továbbá, hogy a hőfok könnyen szabályozható, így egyszerűbb az étel elkészítése.
A faszenes grillsütőkhöz képest a gázzal működő modellek szállítása macerásabb. Füstje-lángja szagtalan, ezért az étel nem kapja meg tőle azt a jellegzetes füstös ízt. Egyes gázas modellekhez azonban tartozik füstölő, illetve vannak kombinált grillsütők, amelyek a körülményektől függően gázzal és faszénnel is használhatóak.
Pellet grillsütő
A pellet grillsütők a gáz és faszenes modellek előnyeit ötvözik. Keményfa-pellettel tüzelik, így az ételnek gazdag, füstös íze lesz. Ugyanakkor a pellet grill digitális termosztáttal is fel van szerelve, ami a pellet adagolását szabályozza. Ezáltal pontosabb lesz a hőfok szabályozása és a sütés során egyenletesebb lesz a hő.
A pellet grillek komoly hátránya, hogy ezek általában a legdrágább modellek közé tartoznak. Nagyobb tömegük és méretük okán pedig kevésbé hordozhatóak, mint a faszenes modellek.
Elektromos grillsütő
Az elektromos grillekben árammal működő fűtőelem található. Mivel itt nincs nyílt láng, bárhol használhatóak, ha van a közelben konnektor. Az elektromos modellek ráadásul többnyire rendkívül kompakt kialakításúak és könnyen hordozhatóak – vagyis optimális választást jelentenek szűk helyre, például lakásba vagy erkélyre.
Bár az elektromos grillsütő egyenletes hőeloszlást biztosít, a hőmérséklet nem olyan magas, mint a többi típus esetében; továbbá itt az étel füstös ízét is nélkülöznünk kell.
A faszenes grillekhez hasonlóan az elektromos modelleket is bonthatjuk kategóriákra:
- Az asztali grill az elektromos grillsütő kisebb méretű és könnyebben hordozható változata. Nevéből is kitűnik, hogy egy átlagos asztalon elfér. Ez praktikus tud lenni, de korlátozza az egyidejűleg süthető étel mennyiségét.
- A kontakt grill két felfűtött lappal működik: ezek az ételre két oldalról fejtenek ki nyomást, ami így gyorsabban megsül. A lapok lehetnek simák vagy bordázottak, és különféle anyagból készülhetnek: például öntöttvasból vagy kerámiából.
- A raclette grill egyszerre teszi lehetővé a grillezést és a zsírban/olajban sütést. Több különböző tálka tartozik hozzá, amelyeket két szinten lehet elhelyezni a készülékben. Így egyszerre grillezhet rajta húst vagy halat, süthet zöldséget vagy omlettet, illetve olvaszthat sajtot is.
A grillsütő legfontosabb tulajdonságai
Úgy talál rá a legjobb grillsütőre, ha összehasonlítja egymással a különféle modelleket méret, rács és melegítési jellemzők alapján. Szintén érdemes figyelembe vennie a praktikus használhatóságot és a sütő mellé járó tartozékokat.
A grill mérete
Vásárlás előtt gondolja végig, hogy hol fogja tárolni a grillsütőt és hol fogja használni. Figyeljen oda a szerkezet teljes méretére és súlyára, mert a hordozhatóságot e két jellemző befolyásolja. Ha például olyan grillsütőre van szüksége, amelyet kirándulásokra is magával tud vinni, győződjön meg róla, hogy gond nélkül befér-e az autója csomagtartójába.
Fontos szempont továbbá a sütőfelület, amelynek nagyságát négyzetcentiméterben adják meg. Az elsődleges sütőfelület a rácsnak arra a részére utal, amely közvetlenül a fűtőelem fölött található. A másodlagos sütőfelület pedig az a magasított rács, amely a fő rács fölé helyezhető.
Az első rács a teljes hőmérsékleten történő sütéshez való, míg a második az étel felmelegítésére (vagy melegen tartására). Mekkora felületre lesz szüksége? Egy átlagos hamburger nagyjából 150 cm2 sütőfelületet foglal el. Ha elosztja tehát az elsődleges sütőfelületet 150-nel, akkor megkapja, mennyi hamburgerpogácsa készülhet egyidejűleg. Gondolja át, hogy jellemzően hány vendége szokott lenni (és ők általában hány adagot fogyasztanak el) – máris megvan az optimális méretezés. Ne vegyen túlságosan nagy grillsütőt, ha csupán néhány emberre sütögetne rajta, mivel az ilyen modellek helyigényesebbek, drágábbak és több áramot fogyasztanak a felmelegedés során. Bizonyos szükségletekhez akár egy mini grillsütő is elegendő lehet.
Rács
A sütőrács különféle anyagokból készülhet és mindegyiknek megvannak a rá jellemző tulajdonságai.
- A rozsdamentes acélrács a legtartósabb és a leggyakrabban alkalmazott. Korrózióálló, könnyen tisztítható, nem csorbul és nem is deformálódik egykönnyen. A hőt nem tartja olyan jól, mint némely más típus, de sok grillrajongó így is a rozsdamentes acélt tartja a legjobb választásnak.
- A zománcozott rács hőmegtartása jobb, mint a rozsdamentes acélé, ráadásul tapadásgátló bevonata van, így a tisztítása gyerekjáték. Másfelől viszont könnyen lepattogzik és a zománc egyéb módon is sérülhet – emiatt élettartama általában rövidebb.
- Az öntöttvas rács hőmegtartó képessége kiváló, viszont a többi típusnál nehezebb. Tisztítására és gondozására is jobban oda kell figyelni a rozsdásodás megelőzése érdekében.
Égőfej
Az égő az a rostély, amelyen az étel sül. Minden grillsütőnek van legalább egy elsődleges rostélya, de számos model 2-4 további égővel is rendelkezik. Így különféle ételeket különböző hőfokon süthet.
- Az oldalégő a fő rostély oldalára van szerelve. Lehet rajta köreteket vagy szószokat készíteni, illetve bármi egyebet, amit amúgy a lakásban sütne-főzne meg az ember. Így a sütögetés hatékonyabbá válik és ön is több időt tölthet kint a szabadban.
- A rotisserie egy motorizált nyárs, ami lassan forog a grillezőfelület fölött. Nagyobb húsok vagy egész állatok elkészítésére szolgál. A nyárson a hús egyenletesebben süthető meg a saját levében, ráadásul praktikusabban. A hús felhelyezése a nyársra és megfelelő kiegyensúlyozása kíván némi időt és energiát, ahogy használat után a nyárs letisztítása is. Ha az egyensúly nem optimális, az étel nem fog egyenletesen átsülni.
- Az infravörös égő egy olyan kerámiafelület, amelyen ezernyi apró lyuk található. Amikor a láng ezt a felületet felfűti, a hő infravörös energiává alakul, ami magasabb hőmérsékletet biztosít és elősegíti a gyorsabb sütést. Remekül beválik olyankor, ha a steak külsejét meg szeretnénk pörkölni, a belsejét viszont csak félig átsütni.
Hőfok és teljesítmény
Nem minden grillsütő-modell képes egyforma magas hőfokot produkálni; ez az adott modell típusától és konstrukciójától függ. Különféle ételek különféle sütési hőmérsékletet kívánnak meg az optimális eredmény érdekében – vagyis az a legjobb, ha a kiválasztott modell rendelkezik hőfokszabályozóval.
- Kolbász vagy egész krumpli sütéséhez a közepes-alacsony hőfok (kb. 160°C) a legjobb. Füstöléshez alkalmazható akár még ennél is alacsonyabb hőmérséklet.
- A húsok többsége közepes hőfokon (kb. 180°C) sül át egyenletesen. Közepesen átsült húsokhoz (barna kéreg és porhanyós belső rész) magasabb hőfokot ajánlott alkalmazni, vagyis nagyjából 190-230°C-ot.
- Az ennél is magasabb sütési hőfok már nagyon melegnek tekinthető és olyan, gyorsan sülő ételekhez használják, mint például a kebab.
A wattban mért teljesítmény az elektromos grill elektromos teljesítményének mérőszáma. Egy tipikus szobai elektromos grill legalább 1000-1500 wattos legyen, míg a méretesebb kültéri modelleknél nagyobb – 2000 watt fölötti – teljesítmény szükséges. Előfordul, hogy a nagyon kompakt grillsütők fogyasztása alacsonyabb (kb. 750 watt), de ezek nem igazán tudnak elég magas hőmérsékletet produkálni az ételek gusztusos barnára sütéséhez, ráadásul a sütési idő is hosszabb lesz.
Egyszerű használat
A modern grillsütőknek vannak olyan extrafunkciói, amelyek révén használatuk még praktikusabbá válik. Ha belefér a keretbe, akkor olyan modellt válasszon, amely az alábbiak közül legalább néhánnyal rendelkezik.
- Gázszintjelző – ez a mérce a gázgrilleknél jön jól, mivel jelzi, hogy mennyi propán maradt még a tartályban. Ha az ön grillsütőjén nincs szintjelző, akkor külön is beszerezhet hozzá.
- Begyújtás – az elektromos gyújtószerkezet szikrát képez, ha megnyomjuk a begyújtógombot. A begyújtás azonban némely modell esetében könnyebb, másoknál nehezebb. A folyamatosan szikráztató vagy lánggal begyújtó grillsütők praktikusabbnak és megbízhatóbbnak bizonyulnak, mint amelynek egyszer szikráztató gyújtószerkezete van. Előbb-utóbb azonban bármelyik elektromos begyújtási módszer csődöt mondhat – ezért is van a profibb grillsütőknek csöves begyújtórendszere is. Így egy fémcsövön keresztül gyújthatjuk be, kezünket távol tartva a gázégőktől.
- Beépített hőmérő – mint arról fentebb már szó esett, a grillezési hőfok nagyban befolyásolja az elkészült étel minőségét; ezért ajánlott olyan készüléket venni, amelynek van beépített analóg vagy digitális hőmérője. Ha egyik sincs, akkor külön is beszerezhetünk sütőhőmérőt.
- Beépített világítás – ha szívesen sütöget naplemente után, a beépített világítás nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a húsok elkészültségi állapotát meg tudja állapítani. Egyes modelleken a tekerőgombok is rendelkeznek led-világítással, így könnyebben ellenőrizhető a beállított hőfok, vagy hogy kikapcsoltuk-e a berendezést használat után.
- Tárolási lehetőségek – egyes modellekhez járnak összecsukható kiegészítő polcok, amelyekre tálalás előtt kitehető az elkészült étel. Az is praktikus, ha a grillsütőn van a tartozékok tárolására szabad felület vagy akasztó, mert így mindig kéznél lesznek.
- Hordozhatóság – vannak olyan kis tömegű grillsütők, amelyek leszerelhető lábaik és összecsukható polcaik révén sokkal könnyebben szállíthatóak. Ezeknek jellemzően kisebb a sütőfelülete, de családi kirándulásokhoz azért elegendő.
Tartozékok
Ha rátalált álmai grillsütőjére, nem árt néhány tartozék, hogy tényleg a legtöbbet hozhassa ki belőle. Ezek segítségével biztonságosabb és kezelhetőbb lesz a sütés menete, több étel készíthető el, illetve könnyebben megőrizhető a grillsütő újszerű állapota.
- Ha másra nem, legalább hosszú nyelű villára és csipeszre mindenképp szükség lesz az étel átforgatásához és leemeléséhez. Ezeknek az eszközöknek a konyhában használt rövid nyelű változata nem óvja meg kellőképpen a kezet a nagyobbfajta grillsütő által termelt hőtől.
- Érdemes fontolóra venni további kosarak vagy tálkák beszerzését is, hogy így egyszerre több ételt lehessen sütni, vagy olyan apróbb darabokat rakhassunk beléjük, amelyek a rácsról esetleg leesnének. Egyes grillsütőkhöz lávakő is használható, ami magasabb sütési hőmérsékletet (ezáltal pedig tökéletesen átsült finomságokat) garantál.
- Szerezzen be erős sörtéjű kefét, amivel a rácsokról le tudja majd tisztítani az ételmaradékokat. Van olyan kefe, amelynek a feje levehető – ez jól jön a nehezebben hozzáférhető helyekhez és a cserét is leegyszerűsíti.
- Ha nem használja túl sűrűn a grillsütőt, érdemes beruházni egy grilltakaró ponyvába, ami megóvja a készüléket a rossz időtől és a portól.
Záró gondolatok
Legyen bármilyen vastag a pénztárcája és bármilyen az ízlése a sütögetés terén, most már semmi sem akadályozhatja meg benne, hogy a grillsütés mesterévé váljon. A Weber Original Kettle a grillezés ínyencei által nagyra tartott, bevált opció a középkategóriás termékek között. Kistestvére, a Weber Go-Anywhere remek választás, ha kisebb a keret vagy gyakran vinné magával utazásokra a grillsütőt. A Weber Spirit E-220 Classic elsőrangú grillsütő kiváló tulajdonságokkal, amennyiben telik rá és hely is akad.
Aki az elektromos grillsütő mellett teszi le a voksát, annak a Tefal Optigrill+ XL sütőt ajánljuk a lakásban történő kényelmes sütögetéshez, illetve a Steba VG350 modellt a szabadban készülő zamatos finomságokhoz.